• facebook
 • rss
 • Będą remonty warmińskich kościołów

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 21.02.2015 21:40

  Te niezbędne prace sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało fromborskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 800 tys. zł.

  - Pieniądze zostaną przeznaczone na remont dachów prezbiterium, zakrystii, korytarza północnego i kaplicy św. Jerzego, konserwację szczytów wschodnich dachów korpusu nawowego i prezbiterium - wyjaśnia proboszcz ks. Jacek Wojtkowski, który jest również diecezjalnym konserwatorem zabytków. Ponadto ministerstwo przekaże 140 tys. zł na remont zewnętrznej strony murów obronnych wokół katedry.

  Ks. Wojtkowski zaznacza, że te prace będą jedynie wstępem do kolejnych niezbędnych remontów świątyni, których koszt szacowany jest na ok. 50 mln zł. - Już przygotowujemy aplikację i zbieramy niezbędne dokumenty - mówi. Obecnie czeka na umowę, którą ma przygotować ministerstwo.

  Po jej podpisaniu, wiosną, rozpocznie się procedura wyłonienia wykonawcy remontu. - Do końca października prace powinny być zakończone - przewiduje.

  Ostatnie naprawy tej części dachu fromborskiej katedry były wykonywane ok. 30 lat temu.

  Zbudowana w pierwszej połowie XIV w. katedra we Fromborku jest najważniejszą na Warmii świątynią. Od 1994 roku jest uznana za pomnik historii. W tym kościele pochowani są Mikołaj Kopernik i wielu biskupów warmińskich.

  Katedra we Fromborku to jedna z wielu świątyń archidiecezji warmińskiej, na której remont ministerstwo dało pieniądze. Na trzeci etap remontu ołtarza głównego z 1738 r. z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie przeznaczono 250 tys. zł, kolejne 900 tys. zł - na remont świątyni nad nawą główną i nawą północną. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie otrzyma 400 tys. zł na remont południowej część dachu kościoła wraz z sygnaturką oraz na wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół