• facebook
 • rss
 • Zbiórka na rozbiórkę

  lucy

  dodane 06.08.2015 16:26

  Trwa zbiórka pieniędzy na zdemontowanie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie.

  Radni z Pieniężna o rozbiórce pomnika radzieckiego generała zdecydowali już w styczniu 2014 roku. Od tamtego czasu jednak zaktywizowała się jednak strona rosyjska - MSZ Rosji wyraziło głębokie oburzenie, w Pieniężnie pojawiły się delegacje, nasi sąsiedzi zaczęli organizować tu uroczystości, odnowili również pomnik generała.

  W tym roku Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna, zgodnie z prawem budowlanym, wystąpił do starosty braniewskiego o pozwolenie na rozbiórkę pomnika gen. Czerniachowskiego.

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poparło stanowisko Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i Radę Miasta Pieniężno w tym zakresie. W połowie czerwca starosta braniewski wydał pozwolenie na rozbiórkę.

  - Gmina sama nie może prowadzić zbiórki publicznej pieniędzy i zdecydowaliśmy się na jej przeprowadzenie przez organizację pozarządową. Po długich rozważaniach uznaliśmy, że najbardziej odpowiedni do tego będzie Warmińsko-Mazurski Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - mówi burmistrz K. Kiejdo. - Chcemy trochę odwrócić historię i obecną sytuację - na pomniku jest napisane, że zbudowało go wdzięczne społeczeństwo. Teraz społeczeństwo ma prawo wyrazić swoje zdanie i wziąć udział w tym projekcie - zaznacza burmistrz Pieniężna.

  Kosztorys obejmuje kwotę 70 tys. zł - w tej kwocie zawiera się nie tylko zburzenie pomnika, ale również rekultywacja terenu. - Chcemy tam postawić obiekt, który będzie łączył, a nie dzielił - mówi Kazimierz Kiejdo.

  Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone konto 42 2030 0045 1110 0000 0412 2140 Tytułem: „Darowizna - budowa miejsca pamięci ofiar wojen i represji w Pieniężnie”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół