• facebook
 • rss
 • Nie zrobimy ŚDM bez was

  lc

  dodane 12.09.2015 18:45

  W kurii metropolitalnej w Olsztynie odbyło się spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży.

  - Do tej pory było to przygotowanie przede wszystkim duchowe, teraz trzeba już przechodzić do konkretów - mówi ks. Jarosław Dobrzeniecki, koordynator przygotowań do ŚDM w archidiecezji warmińskiej.

  W spotkaniu wzięli udział koordynatorzy, młodzież, wolontariusze oraz proboszczowie olsztyńskich i podolsztyńskich parafii - to właśnie oni mają być odpowiedzialni za przyjęcie pielgrzymów z innych krajów.

  Młodzież z całego świata zanim pojedzie do Krakowa, spędzi w różnych diecezjach Polski kilka dni (od 20 do 25 lipca) - podczas tzw. dni w diecezji trzeba im nie tylko zorganizować noclegi oraz wyżywienie, ale również zapewnić atrakcje.

  Na spotkaniu ks. Roman Dąbkowski przedstawił plan peregrynacji symboli ŚDM - krzyża oraz ikony Matki Boskiej, które w naszej diecezji będą od 4 do 14 listopada.

  Symbole ŚDM odwiedzą nie tylko niektóre parafie, ale również szkoły.

  - Nie możemy oczywiście odwiedzić wszystkich miast, mamy ledwie kilka dni. Dlatego zachęcamy, żeby się postarać i nawet podjechać w miejsce, gdzie akurat będą krzyż i ikona - zaznaczył ks. Dąbkowski.

  Głównym punktem spotkania było wystąpienie ks. Dobrzenieckiego, który zaprezentował plan dni w diecezji i zwrócił się z prośbą o zaangażowanie proboszczów.

  - Bez Was nie zrobimy Światowych Dni Młodzieży. Przede wszystkim od proboszcza zależy gościnność i życzliwość w parafii, do której przyjadą młodzi ludzie z całego świata - mówił ks. Dobrzeniecki.

  Zaznaczył, że na Warmii możemy się spodziewać 3 tys. osób i trzeba już szukać chętnych rodzin, które mogłyby ich przyjąć na kilka dni do swojego domu.

  - Musimy przejść do konkretnych zadań. Jest czas, który musicie w parafii sami zorganizować - zwrócił się do obecnych proboszczów abp Józef Górzyński.

  - Chodzi o to, żeby tak, jak diecezja zauważyła, że oni są, tak samo w parafii. Dzień parafialny powinien być tak zorganizowany, żeby jak najwięcej ludzi z parafii mogło mieć kontakt z tą młodzieżą i odwrotnie. Nie możemy pozwolić, żeby ta młodzież „przepłynęła” przez parafię, a parafia nie zauważyła tego wydarzenia. Trzeba mu nadać charakter parafialny - mówił abp Górzyński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół