• facebook
 • rss
 • Nominacje na szafarza

  ks. Piotr Sroga

  dodane 08.11.2015 13:25

  W ramach formacji duchowej szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. odbyły się rekolekcje, które zgromadziły 120 mężczyzn z trenu archidiecezji warmińskiej.

  W czasie rekolekcji uczestnicy przeżywali wspólnie modlitwy, celebracje liturgiczne i dzielenie się słowem Bożym w grupach.

  W rekolekcjach wzięli udział także ci, którzy otrzymali z rąk abp. Józefa Górzyńskiego po raz pierwszy dekrety z mianowaniem na szafarza nadzwyczajnego.

  - Często spotykacie się z sytuacją, kiedy ktoś traktuje was jako przedstawicieli Kościoła. Dlatego też konieczność ciągłej formacji, aby potrafić udzielić odpowiedzi na ważne pytania z zakresu wiary. Choć nieraz trzeba kogoś odesłać do proboszcza lub innych kompetentnych osób - mówił na spotkaniu arcybiskup koadiutor.

  Kandydatów na szafarzy nadzwyczajnych wybierają w poszczególnych parafiach księża proboszczowie, którzy kierują się potrzebą duszpasterską. Ich najważniejszym zadaniem jest roznoszenie Komunii św. do chorych parafian, a także w wypadku konieczności pomoc przy Jej rozdzielaniu podczas Mszy św.

  Cykl formacyjny zakłada cztery spotkania w roku. Co roku też szafarze nadzwyczajni otrzymują dekret, uprawniający ich do udzielania Komunii św. w ciągu najbliższych 12 miesięcy, według uznania miejscowego proboszcza.

  Wręczenie dekretów dla pozostałych szafarzy odbędzie się 5 grudnia. Wtedy też po raz pierwszy zostaną wręczone legitymacje, a dla 34 akolitów - krzyże. W lutym przyszłego roku planowane jest spotkanie formacyjne, a w czerwcu - pielgrzymka służby liturgicznej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Ajja
   09.11.2015 08:37
   Czy w archidiecezji warmińskiej jest już tak źle z powołaniami, że świeccy muszą kapłanów wspierać w rozdawaniu Komunii? A może kapłanom nie chce się robić tego, do czego zostali wyświęceni?
  • to-ja
   25.11.2015 13:28
   Częściej ustanowienie szafarzem służy do "uwiązania" dorosłych ludzi do parafii lub stanowi swego rodzaju nagrodę, niż rzeczywiście wynika z potrzeb w parafii. Po co w parafiach gdzie nawet setki ludzi w kościele nie ma kilku szafarzy?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół