• facebook
 • rss
 • Skarby z ubiegłego roku

  lc

  dodane 18.02.2016 18:05

  Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowuje wystawę ubiegłorocznych nabytków.

  W niedzielę 21 lutego w Muzeum Warmii i Mazur otwarta zostanie coroczna specjalna wystawa muzealiów zakupionych, ofiarowanych i zakonserwowanych w 2015 roku. W ubiegłym roku muzeum wzbogaciło się o 784 eksponaty. Muzealnicy zaznaczają, że nie da się określić, które z nich są najcenniejsze - reprezentują one różne dziedziny, ale można wyróżnić kilka rarytasów.

  - Na pewno trzeba tu wymienić rzeźby Adolfo Wildta z dawnego majątku rodziny von Rose w Dylewie - rzeźby Dionizosa i Fides. Mamy również odrestaurowaną szafę narożną z końca XVIII wieku, służącą do przechowywania broni myśliwskiej z lidzbarskiego zamku. Niezwykle cenny jest również archiwum Franciszka Klonowskiego, znanego olsztyńskiego etnografa, które przekazała do zbiorów muzealnej biblioteki synowa etnografa, Hanna Klonowska - wymienia Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

  - W tym archiwum są również ilustracje stworzone przez Hieronima Skurpskiego. W 1953 roku muzeum zatrudniło Franciszka Klonowskiego jako etnografa i on przejął całe archiwum Skurpskiego, które teraz do nas wróciło - tłumaczy Barbara Michalska, kierownik biblioteki Muzeum Warmii i Mazur.

  Do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur trafiły w 2015 roku m.in. prasa introligatorska z połowy XX wieku, sprzęt milicyjny i policyjny (pałki, tarcze obronne, kamizelki, pistolety i karabiny) oraz stare fotografie, druki z początków XX wieku, warto zwrócić uwagę na świadectwo z 1934 roku ze szkoły w Brąswałdzie.

  Wszystkie eksponaty zaprezentowane zostaną w niedzielę w sali Kromera. Wstęp wolny, początek o godz. 12. Spotkanie potrwa do godz. 16.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół