• facebook
 • rss
 • Dla młodych zdolnych

  Łukasz Czechyra

  dodane 17.03.2016 22:18

  Już po raz 7. w III Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie odbył się Koncert Charytatywny "Wspieramy stypendium im. Marcina Antonowicza".

  Koncert organizują wspólnie III LO i Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Pro Patria - to właśnie Pro Patria funduje zdolnej młodzieży z olsztyńskich szkół stypendia. Dochód z koncertu połączonego z aukcją jest przeznaczony właśnie na te stypendia.

  - Cieszymy się, że po raz siódmy możemy gościć mieszkańców Olsztyna, przyjaciół naszej szkoły i ludzi dobrej woli. Stypendium im. Marcina Antonowicza zmienia życie młodych ludzi - jeżeli ktoś jest licealistą i nie pracuje, to dla niego 1500 zł w ciągu roku to spora kwota. Można już za to zorganizować sobie czas, można wykupić jakiś kurs, podręczniki czy dostęp do internetu - tłumaczy Danuta Gomolińska, dyrektor III LO.

  W ubiegłym roku aukcja i koncert przyniosły ponad 10 tys. złotych. Aukcji, którą prowadzili Bożena Ulewicz oraz Wojciech Ruciński, towarzyszyły sklepik rzeczy ładnych i kawiarenka, gdzie do kawy czy herbaty uczniowie serwowali własnoręcznie upieczone ciasta. - Dla naszych uczniów to jest kształcenie umiejętności współpracy ze środowiskiem lokalnym, z licznymi instytucjami, które nas wspierają. Takie działanie uczy pracy społecznej, pracy w grupie - trzeba przecież przygotować występy, zaproszenia. Uczą się przez to życia - mówi dyrektor.

  Marcin Antonowicz był uczniem LO nr 4 w Olsztynie. W roku 1985 rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. 19 października 1985 r. został zatrzymany przez milicję. Znaleziony na ulicy, w ciężkim stanie, z krwiakiem mózgu, zmarł 2 listopada 1985 roku. Jego pogrzeb kilka dni później był największą w stanie wojennym manifestacją mieszkańców Olsztyna. Według oficjalnej wersji, Marcin Antonowicz wyskoczył z samochodu, ale w powszechnej opinii został on skatowany przez milicjantów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół