• facebook
 • rss
 • Pionierski zabieg w Olsztynie

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 23.05.2016 09:45

  Lekarze w Szpitalu Dziecięcym podejmą się operacji rekonstrukcji żuchwy.

  Sześć godzin będzie trwać dzisiejsza nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Pacjent, 8-letni chłopiec z województwa dolnośląskiego, cierpi na obustronny nowotwór żuchwy.

  - Guz rośnie, niszczy żuchwę i z dnia na dzień coraz bardziej utrudnia normalne funkcjonowanie - podkreśla doktor Maciej Borowiec z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Wyjaśnia, że pojawiające się problemy z jedzeniem i oddychaniem nie pozwalają na odłożenie leczenia, a operacja jest konieczna.

  Mikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcji żuchwy u dzieci wykonuje w Polsce tylko Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, dlatego chłopiec przyjechał tu z rodzicami aż z Oleśnicy.

  - Ten zabieg będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy podczas operacji lekarze użyją specjalnych szablonów i wyprofilowanej płytki tytanowej, skonstruowanych indywidualnie dla tego pacjenta przez techników z Niemiec. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie ułatwi przeprowadzenie zabiegu i skróci czas jego trwania - wyjaśnia dr Borowiec, prezentując szablony.

  - Aby można było stworzyć szablony, wysłaliśmy dokładne fotografie żuchwy pacjenta do Niemiec, do firmy zaopatrującej szpitale w sprzęt medyczny, a następnie podczas wirtualnej sesji zaplanowaliśmy zabieg - dodaje Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

  Dzięki zastosowaniu szablonu lekarze bardzo precyzyjnie uzupełnią kości żuchwy. - A operacja skrócić się o mniej więcej 2 godziny - mówi ordynator.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół