• facebook
 • rss
 • Ministranci u Matki Pokoju

  ks. Piotr Sroga

  dodane 19.06.2016 20:57

  W I Archidiecezjalnej Pielgrzymce Służby Ołtarza do Świętej Lipki wzięło udział ponad tysiąc osób. Najliczniejszą grupę stanowili ministranci, którzy przybyli z parafii archidiecezji warmińskiej.

  - Nie można wykonywać żadnej funkcji liturgicznej, jeśli nie jest się ochrzczonym i nie jest się w jedności z Kościołem. Nazywa się to kapłaństwem wspólnym ludu Bożego lub, jak to możemy znaleźć w dokumentach Kościoła, kapłaństwem chrzcielnym - mówił w homilii rozpoczynającej pielgrzymkę abp Józef Górzyński.

  Eucharystia rozpoczęła się od uroczystej procesji, w której wzięło udział kilkuset ministrantów, lektorów i szafarzy nadzwyczajnych Komunii św.

  Podczas liturgii arcybiskup koadiutor pobłogosławił nowych ceremoniarzy i ministrantów słowa Bożego.

  Przez ostatni roku przygotowywali się oni do tego momentu poprzez udział w kursie formacyjnym.

  - Wśród uczestników liturgii każdy ma do spełnienia funkcję. Jesteśmy często zwiedzeni poprzez układ świątyni, obecność ławek, że ktoś może przyjść do kościoła, usiąść i nie wypełniać żadnej funkcji. Tymczasem liturgia mówi coś innego. Jeśli ktoś nie wypełnia funkcji, nie uczestniczy w liturgii - mówił abp Józef. Po Mszy św. na uczestników czekały różne atrakcje. Wśród nich był koncert uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Rodziny w Olsztynie, gry i zabawy oraz loteria.

  - Przyjechaliśmy na pielgrzymkę z naszym proboszczem. Dopiero teraz widać jak wielu ministrantów jest w Kościele. U nas w parafii służy do ołtarza 12, ale to są małe wioski. Ja jestem ministrantem od 7 lat i niedługo wybieram się na studia, ale nie mam zamiaru rezygnować ze służby - mówi Arek Kwiatkowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół