• facebook
 • rss
 • Muzyka organowa w archikatedrze

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 07.07.2016 10:05

  Niedzielne koncerty organowe we Fromborku gromadzą liczną publiczność.

  W najbliższą niedzielę, 10 lipca, o 14.15 w archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku rozpocznie się 49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

  Zainauguruje go Józef Serafin urodzony w 1944 r. w Krakowie. Studiował pod kierunkiem profesorów: Rutkowskiego, Jargonia (dyplom z odznaczeniem, PWSM w Krakowie), Peetersa, oraz Heillera (dyplom z odznaczeniem). Laureat pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967 r.)  i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972 r.). Koncertował w nieomal wszystkich krajach Europy oraz w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Muzycznego   F. Chopina  w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Posiada liczne nagranie płytowe, radiowe i telewizyjne.  W 2015 roku otrzymał od papieża Franciszka medal „Pro Ecclesia et Pontifice”.

  - Już teraz zapraszamy na kolejne koncerty, które odbędą się w następne niedziele wakacji, aż do 14 sierpnia. W następnym tygodniu, a więc 17 lipca, wystąpi Hanna Dys (organy) oraz Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma” pod kierownictwem Marcina Wawruka - zaprasza Maciej Michalski.

  Na tym koncercie, oprócz kompozycji na organy, będzie można również wysłuchać współczesne utwory chóralne w lżejszej formie i stylizacje folkloru Warmii.

  Z kolei 24 lipca wykonawcą będzie organista młodego pokolenia Martin Gregorius (Marcin Grzegorczyk). - W programie koncertu pojawią się kompozycje począwszy od dzieł Jana Sebastiana Bacha po romantyczne kompozycje z Francji i Belgii. Artysta będzie również improwizował – mówi Maciej.

  Tydzień później, 31 lipca zaprezentuje się gospodarz miejsca, czyli organista katedralny Arkadiusz Popławski wraz z sopranistką Therese Waldner. Na koncercie zabrzmi muzyka z różnych epok historycznych o rozmaitym charakterze.

  Na pierwszym sierpniowym koncercie, 7 sierpnia wystąpi wirtuoz Julian Gembalski, który oprócz interpretacji literatury organowej wykona również dwie własne improwizacje.

  - Festiwal zakończy koncert 14 sierpnia w wykonaniu dyrektora artystycznego festiwalu Romana Peruckiego (organy) i Marii Peruckiej (skrzypce). Repertuar tego koncertu jest bardzo zróżnicowany i interesujący ze względu na wykonanie mniej znanych kompozycji - dodaje Maciej Michalski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół