• facebook
 • rss
 • Z Matką Zielną

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 12.08.2016 16:55

  Świętem chcemy nawiązać do ludowej tradycji święcenia ziół.

  Tradycyjnie 15 sierpnia Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zapraszamy na Regionalne Święto Ziół.

  -  Czeka na państwa wszechobecny aromat świeżych ziół, degustacje ziołowych naparów i herbat, bajkowe spotkania z ziołami, święcenie wianków oraz kiermasz produktów regionalnych, a na scenie koncerty i występy artystyczne - mówi Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

  Tegoroczne święto rozpocznie się od godz. 10:00 kiermaszem, na którym nie zabraknie miodów, ciast i słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny.

  - 15 sierpnia w tradycji ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji odprawiona zostanie również uroczysta Msza św., podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż - mówi dyrektor.

  Podczas imprezy odbędą się warsztaty i pokazy: zioła malowane na szkle, wykonywanie świeczek, stemplowanie tkanin, zioła na ceramice, a także prelekcje. W karczmie z Małszewa będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej i bajki.

  Na scenie wystąpią zespoły: Mazurskie Kwiaty, Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Kurna Chata. Ponadto imprezie towarzyszyć będzie interaktywna ekspozycja Nadleśnictwa Olsztynek „Woda w lesie”, która prezentuje rolę lasów w ochronie zasobów wodnych i bioróżnorodność ekosystemów.

  - Świętem chcemy nawiązać do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promować zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propagować tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto – dodaje Ewa Wrochna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół