• facebook
 • rss
 • Prezent od Matki Bożej

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 11.09.2016 22:45

  Matka Boża ma tylko jeden dar do przekazania nam - Jezusa Chrystusa.

  Eucharystia rozpoczęła się procesją eucharystyczną na gietrzwałdzkie błonia   Eucharystia rozpoczęła się procesją eucharystyczną na gietrzwałdzkie błonia Krzysztof Kozłowski Tysiące osób wypełniło gietrzwałdzkie błonia. Niektórzy przyszli do Maryi piechotą, pielgrzymując z okolicznych miejscowości. Inni przyjechali samochodami i autokarami, by wraz z pasterzami uczestniczyć w odpuście głównym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień był również świętowaniem 139. rocznicy objawień Matki Bożej oraz świętem rolników, którzy uczestniczyli w archidiecezjalnych dożynkach.

  - Plony w tym roku gorsze. Dużo deszczu i nie najlepsza pogoda. Ale już pierwsze bochenki wypiekliśmy z tegorocznych zbiorów. Chleba nie zabraknie. I za to chcę podziękować Bogu i Matce Bożej. Nie chcę narzekać a pragnę dziękować i powierzyć swoją rodzinę, byśmy w zdrowiu doczekali przyszłorocznych uroczystości. Przyszedłem, by powiedzieć dziękuję za ziarno i chleb - mówi pan Andrzej.

  Uroczystościom przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. - W Gietrzwałdzie objawiła się ludowi warmińskiemu Matka Boża, która uczyła dźwigać krzyż prześladowań religijnych oraz własnych słabości. Była to nauka prosta. Maryja wzywała do modlitwy i pokuty. Zachęcała do modlitwy różańcowej. Przybyliśmy, by  przypomnieć to orędzi - mówił abp Ziemba.

  - Przybywamy z prośbami o zdrowie i pokój serca, o pracę dla bezrobotnych, o zgodę dla skłóconych. Proszę również o modlitwę o liczne i dobre powołania kapłańskie - wymieniał metropolita i podkreślał, że tegoroczne uroczystości są przygotowaniem do tej w przyszłym roku, kiedy będziemy świętować 140. rocznicę objawień Matki Bożej, 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej oraz 25. ustanowienia archidiecezji i metropolii warmińskiej.

  - Zachowajcie wierność Maryi i słuchajcie, co Ona do was mówi, a mówi: „Zróbcie to, co On wam powie”. - Od wieków to robiliście. My też staramy się robić to na Łotwie - podkreślał abp Stankiewicz   - Zachowajcie wierność Maryi i słuchajcie, co Ona do was mówi, a mówi: „Zróbcie to, co On wam powie”. - Od wieków to robiliście. My też staramy się robić to na Łotwie - podkreślał abp Stankiewicz Krzysztof Kozłowski Homilię wygłosił metropolita ryski abp Zbigniew Stankiewicz. Mówił o głębokich  relacjach Maryi z Bogiem, że to właśnie Ona stała się drogą ku Chrystusowi. - Bóg stając się człowiekiem w jakiś tajemniczy sposób zjednoczył się z każdym człowiekiem. Chrystus wziął grzech całej historii ludzkości na siebie. To dotyczy też naszych grzechów i naszej historii życia - mówił abp Stankiewicz.

  Podkreślał, że dziś największym grzechem Europy jest nacisk ideologii, która próbuje zmienić wyobrażenie o tożsamości kobiety i mężczyzny, zmienić koncepcję rodziny,  jako związku kobiety i mężczyzny, a wszystko „w imię źle pojętej wolności, wolności oderwanej od prawdy”. - Dziś jest mentalność  konsumpcyjna i dlatego ciało ludzkie traktuje się jak towar, jako narzędzie do czerpania przyjemności. Jezus bierze na siebie ten grzech i na krzyżu wyzwala nas, jeśli Mu to oddajemy - mówił metropolita ryski.

  Nawiązując do historii Środkowej Europy mówił, że Polska ma ogromną szansę stać się mocarstwem duchowym, który „poprzez pokorną posługę” pociągnie za sobą sąsiednie narody, i nastąpi przemiana ziemi, jak ta, która nastąpiła po słowach Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. - Zachowajcie wierność Maryi i słuchajcie, co Ona do was mówi, a mówi: „Zróbcie to, co On wam powie”. - Od wieków to robiliście. My też staramy się robić to na Łotwie - podkreślał abp Stankiewicz.

  Za chwilę i my rozejdziemy się. I ja chciałbym was tymi słowami pozdrowić: „Niech towarzyszy wam Matka Najświętsza” - mówił opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich ks. Giuseppe Cipolloni   Za chwilę i my rozejdziemy się. I ja chciałbym was tymi słowami pozdrowić: „Niech towarzyszy wam Matka Najświętsza” - mówił opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich ks. Giuseppe Cipolloni Krzysztof Kozłowski Na uroczystości obecny był również opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych  Laterańskich ks. Giuseppe Cipolloni. - Na zakończenie tej uroczystości i niebo otworzyło się, aby pozdrowić nas swoimi promieniami. To jest prezent od Matki Bożej - mówił patrząc w niebo, które pod koniec Mszy św. w ciągu kilku chwil rozchmurzyło się, a promienie słońca okryły całe gietrzwałdzkie błonia.

  - Jestem szczęśliwy. Cieszę się, że mogę razem z wami się modlić. Wasza wiara, wasze świadectwo wzmacniają moją wiarę. To Maryja pomaga nam się otworzyć i bardziej przygarnąć Chrystusa. Matka Boża ma tylko jeden dar do przekazania nam - Jezusa Chrystusa. Jestem Włochem, a w niektórych naszych  rodzinach jest zwyczaj, że jeśli ktoś bliski opuszcza dom, pozdrawia się go słowami: „Niech ci towarzyszy Matka Najświętsza”. Za chwilę i my rozejdziemy się. I ja chciałbym was tymi słowami pozdrowić: „Niech towarzyszy wam Matka Najświętsza” - mówił opat.

  Podczas Eucharystii abp Wojciech Ziemba z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski odczytał akt zawierzenia Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Abp Józef Górzyński poświęcił ziarna pod nowy zasiewy.

  Wśród licznie zgromadzonych wiernych był także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. - To radosny dzień dziękczynienia za dary pól. We wspólnocie chrześcijan radujemy się zakończonymi żniwami. Za pośrednictwem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej składamy podziękowanie za to, że w naszych domach nie zabraknie chleba powszedniego, o który prosimy w codziennej modlitwie. Chleb jest symbolem współdziałania człowieka i stwórcy. Ziarno zasiewane jest przez rolników z miłością, a ziemia, mimo kaprysów pogody, wydała plon. I za to dziś dziękujemy Bogu - mówił wojewoda.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół