• facebook
 • rss
 • Radujesz się pełnią Kościoła w królestwie Bożym

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 05.01.2017 18:20

  W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu odbyła się Msza św. żałobna za śp. ks. Piotra Podolaka.

  W tej parafii przez ostatnie lata zmarły kapłan był wikariuszem. Na Eucharystii zgromadzili się liczni kapłani, parafianie, studenci, władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Liturgii przewodniczył abp Józef Górzyński.

  - Przekroczyłeś tę największą granicę, jaką jest granica między życiem a śmiercią. Przekraczałeś nieustannie różne granice. Swego domu rodzinnego - idąc do szkoły, seminarium - będąc kapłanem. Tu, w naszej parafii, przez wiele, wiele lat - posługując każdemu, od najmłodszych poczynając, różnym grupom, środowiskom. Przekraczałeś granice talentu, którym Pan cię obdarzył. To właśnie śpiew. To właśnie wielbienie Pana. To prowadzenie innych, by będąc przy tobie, poznali Boga. Na pielgrzymkach, festiwalach, Światowych Dniach Młodzieży. Oratoria gietrzwałdzkie, o Mikołaju Koperniku, warsztaty muzyczno-liturgiczne, płyty. I pozostała ta najtrudniejsza, jaką jest przekroczenie granicy zdrowia i choroby. To też dane ci było. Dziś jesteś u Pana w tym nowym życiu, wiecznym, do którego jesteśmy wszyscy wezwani. Z wielką wdzięcznością stajemy przy ołtarzu, księża arcybiskupi, liczni pasterze naszego Kościoła, parafianie, goście. Niech ta modlitwa będzie wielbieniem Pana, jak to on czynił i dalej czyni w domu Ojca - mówił proboszcz ks. Mirosław Hulecki.

  - Każdego dnia Bóg powoływał Piotra, ukazując mu miłosierne oblicze. Już w szkole podstawowej Piotr odkrył w swoim sercu łaskę powołania, pielęgnował ją, codziennie uczestnicząc w Mszy św. w parafialnym kościele pw. św. Jana Nepomucena w Dąbrównie, przystępując do Stołu Eucharystycznego. Odkrył definitywnie łaskę powołania kapłańskiego. Wstąpił do seminarium. Teraz, kiedy odszedł, Chrystus powołał go, mówiąc: "Zostaw wszystko, idź za Mną z życia do życia, z doczesności do wieczności". Będziesz radować się pełnią Kościoła w królestwie Bożym, będziesz patrzył na Matkę Najświętszą, którą tak bardzo ukochałeś - mówił w homilii ks. Tadeusz Marcinkowski.

  Po Eucharystii  odbyło się czuwanie modlitewne przy zmarłym. Następnie przewieziono trumnę do kaplicy pogrzebowej w Dąbrównie.

  W piątek 6 stycznia o godz. 16 nastąpi wprowadzenie trumny do kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Dąbrównie. W sobotę 7 stycznia o godz. 12 - Msza św. pogrzebowa. Ciało zmarłego księdza kanonika zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Dąbrównie.

  Ks. Piotr urodził się w 1968 r. Jego rodzinny dom znajduje się w Dąbrównie. Do Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie wstąpił w roku1987. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1993 r., pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Olsztynie.

  Później został skierowany na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do archidiecezji został mianowany wikariuszem u św. Franciszka w Kortowie oraz sędzią w Metropolitarnym Sądzie Archidiecezji Warmińskiej. Od tego czasu można go było zobaczyć nie tylko przy biurku, ale również na ministranckim meczu, spotkaniu studenckim lub warsztatach muzycznych, które po pewnym czasie sam organizował.

  - Cechą charakterystyczną Piotra była głęboka maryjność. To on wprowadził Apel Jasnogórski w seminarium - wspomina ks. Marek Proszek.

  Przywiązanie do Matki Bożej objawiało się także w uczestnictwie w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy. Odwiedzał również sanktuarium Maryi Pani Podhala w Ludźmierzu. Od wielu lat organizował wyjazdy młodzieży na Festiwal Młodych do Medjugorie.

  Jako kapłan prowadził w Dobrym Mieście Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy i rekolekcje maryjne. Przyjeżdżał również na spotkania animatorów. W parafii św. Franciszka z Asyżu angażował się przez wiele lat w organizowanie i prowadzenie REO dla studentów. Przez wiele lat był kapelanem studenckiej grupy modlitewnej "Soli Deo Omnia".

  Ks. Piotr prowadził Diecezjalną Szkołę Muzyki Kościelnej w Olsztynie. Był prekursorem organizowania warsztatów muzycznych dla scholi parafialnych. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji znalazły się pieniądze na sfinansowanie skomponowania i wystawienia "Oratorium gietrzwałdzkiego", którego premiera transmitowana była w TVP Olsztyn.

  Abp Wojciech Zięba docenił działalność ks. Podolaka i mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim.

  Ks. Piotr Podolak zmarł 2 stycznia w szpitalu w Ostródzie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół