• facebook
 • rss
 • By nie dać się zwieść

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 14.10.2017 21:30

  Warmińska Szkoła Biblijna zainaugurowała kolejny rok swojej działalności.

  Ta szkoła zaprasza wszystkich pragnących pogłębić znajomość Pisma Świętego, tych, którzy chcą spotkać w nim osobowego Boga, odczuć moc działania słowa Bożego w życiu osobistym, pogłębić duchowość biblijną i odnaleźć swoje miejsce w Kościele Jezusa, jak również usłyszeć odpowiedzi na osobiste pytania wiary i moralności.

  Okazuje się, że ta propozycja nieustannie cieszy się ogromną popularnością, tak dużą, że dla pierwszego roku trzeba było zorganizować większą salę wykładową, gdyż w zaplanowanej nie mieścili się wszyscy nowi studenci.

  Tak swój kolejny rok działania zainaugurowała Warmińska Szkoła Biblijna. Przed pierwszymi wykładami wszyscy uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Zdzisław Żywica.

  - Zgłębiając Słowo, wyrażamy wewnętrzne pragnienie, by nie dać się zwieść. Bo propozycje od węża, który pojawił się w raju, były, są i będą. A my, chcąc razem z Bogiem podążać do nieskończoności, chcemy Go coraz lepiej poznawać, rozeznawać siebie i Boga, który jest w naszych dziejach. Nie ma lepszego źródła, z którego moglibyśmy się tego nauczyć, jak Biblia. Tam poznajemy to wszystko, co dokonywało się poprzez dzieje, tysiące lat nieustannej obecności Boga. Tam są nasi bohaterowie i antybohaterowie. Od nich możemy się uczyć, jak żyć i czego powinniśmy unikać - mówi ks. Żywica.

  Wyraża swoją radość, że co roku znajduje się tak duża grupa chętnych, którzy pragną studiować słowo Boże. - Tę szkołę prowadzi sam Bóg poprzez tych, którzy prowadzą wykłady, tych, którzy czytają słowo Boże, poprzez liturgię. On nas prowadzi, byśmy swoim oddziaływaniem mogli również innych przyprowadzić do Boga - mówi kapłan.

  Podkreśla, że jednym z celów szkoły jest uczenie się Boga takim, jaki jest. Uczenie się siebie, jakimi jesteśmy, gdyż Bóg „stworzył nas na swój obraz i podobieństwo, a my tego obrazu nie powinniśmy stracić”. - Wasza obecność to świadectwo, że tego pragniecie - mówił, zwracając się do studentów Warmińskiej Szkoły Biblijnej - Wasza obecność to ewangelizowanie siebie i świata, w którym żyjemy, każdy zgodnie ze swoim powołaniem - podkreślał.

  Warmińska Szkoła Biblijna powstała jako odpowiedź na wydarzenie z roku 2008, kiedy odbył się Zwyczajny Synod Biskupów poświęcony słowu Bożemu. Później ukazała się adhortacja „Verbum Domini”. - W czasie rozmowy z abp. Ziembą powstał pomysł zorganizowania na Warmii szkoły biblijnej jako odpowiedzi na te wydarzenia. Benedykt XVI napisał bowiem wtedy: „Pragnę w ten sposób dać pewne podstawowe wytyczne do odkrywania na nowo w życiu Kościoła słowa Bożego, będącego źródłem nieustannej odnowy” - wspomina ks. prof. Zdzisław Żywica.

  Papież pisał także, że słowo Boże ma stać się sercem wszelkiej działalności Kościoła. Te słowa stały się inspiracją do powołania Warmińskiej Szkoły Biblijnej.

  Na wykładach podejmowane są różne tematy, od powstania Pisma Świętego, geografii biblijnej, języków biblijnych, aż po charakterystykę poszczególnych ksiąg Starego i Nowego Testamentu.

  - Ludzie mówią, że gdy wracają do domu i czytają Biblię albo uczestniczą w kościele w liturgii i słyszą biblijne teksty, inaczej je odbierają. Uczestniczą aktywnie w tych wydarzeniach. Część osób czeka na kazania i ciekawa jest interpretacji danego fragmentu Pisma Świętego. Swą konkretną wiedzę mogą porównywać z interpretacją danego kaznodziei. Tak Kościół żyje słowem Bożym - mówi warmiński biblista.


  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół