• facebook
 • rss
 • Potrzebne będą pieniądze

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 30.11.2017 09:00

  Caritas Archidiecezji Warmińskiej nabyło kamienicę, w której - po remoncie - będzie znajdować się hospicjum.

  Caritas od wielu lat starała się o budynek, w którym mogłoby stworzyć stacjonarne hospicjum dla dzieci. Obecnie od lata działa taka placówka o charakterze domowym, tzn. pielęgniarki dojeżdżają do chorych, aby w domach udzielać im niezbędnej opieki medycznej. Teraz jest szansa, że marzenie się spełni - została zakupiona kamienica  przy ul. Kromera.

  - W planach budynku, który nabyliśmy, jest zaadoptowanie go do potrzeb hospicjum dla dzieci, a także całej działalności hospicyjnej. Pragniemy stworzyć przyjazne miejsca dla osób, które zmagają się z chorobą nowotworową. Jest potrzeba, aby było miejsce, gdzie dzieci mogłyby przebywać - podkreśla dyrektor warmińskiej Caritas ks. Paweł Zięba.

  - Nieruchomość została wyceniona na nieco ponad milion złotych. Rada miasta wyraziła zgodę na sprzedaż obiektu z 99 proc. bonifikatą na rzecz Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Obiekt jest po pożarze. Niezbędny jest jego kapitalny remont - wyjaśnia Patryk Pulikowski z olsztyńskiego urzędu miasta.

  To ostatni budynek, który pozostał z koszar zlokalizowanych przy ul. Kromera pod koniec XIX w., które dały początek olsztyńskiemu garnizonowi. Pierwotnie pełnił rolę odwachu, budynku, w którym mieściła się straż główna, także areszt. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

  Oczywiście na adaptację zniszczonej kamienicy potrzebne będą pieniądze. - Na razie próbujemy wszystko ogarnąć. Jest potrzeba dokładnej inwentaryzacji budynku. Jaki będzie ostatecznie koszt wykonania niezbędnych robót budowlanych, tego jeszcze nie wiemy. Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Chcemy zachować jego walor historyczny. Dlatego potrzebujemy całej dokumentacji. To na pewno zwiększy koszty prac - wyjaśnia dyrektor.

  W ramach zbiórki pieniędzy na remont i przystosowanie kamienicy, Caritas organizuje bal charytatywny, który odbędzie się 10 lutego 2018 r. w Hotelu Omega. - Zainteresowanych zapraszamy do wsparcia naszego dzieła - dodaje ks. Zięba.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół