• facebook
 • rss
 • Niosą i dają Chrystusa

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 02.12.2017 17:27

  - Wiem, że nie brakuje tych, którzy kontestują waszą posługę, że nawet modlą się o to, aby tej posługi nie było - mówił abp Józef Górzyński.

  W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza św., podczas której abp Józef Górzyński wprowadził do posługi nowych szafarzy nadzwyczajnych.

  - Naszą rolą jest, byśmy pomagali kapłanom w rozdzielaniu Komunii, zwłaszcza wtedy, kiedy jest wielu ludzi w kościele. Zanosimy również w niedziele Komunię osobom chorym - wyjaśniał Jacek Kowalski. Abp Górzyński podkreślał, że są to osoby, które posługują w trybie nadzwyczajnym, czyli wówczas, kiedy brakuje kapłanów. - W parafialnym świecie możemy dostrzegać, że ta posługa jest niemal stała. Jednak trzeba pilnować, by ich posługiwanie miało charakter nadzwyczajny - wyjaśniał metropolita.

  W wygłoszonej homilii abp Górzyński podkreślał wagę posługi sakramentalnej szafarzy, którzy „niosą i dają Chrystusa”, wnosząc obecność Boga w życie świata. - Konkretniej niż poprzez Komunię św. tego nie możemy uczynić. Zadanie, które mamy wypełniać, niesie w sobie nadrzędne przesłanie - dać Chrystusa, uczynić Go obecnym w życiu drugiego człowieka - mówił metropolita.

  Wyjaśniał, że posługa szafarzy wkracza w szczególny wymiar posługi Kościoła. - Dziś nowi szafarze otrzymają uzdolnienie Kościoła do podejmowania tej posługi. Mamy świadomość, że nie jesteśmy godni, zwłaszcza jeśli podejmujemy się tak wzniosłego zadania, jakim jest wzięcie w nasze grzeszne dłonie Postaci Eucharystycznej i przekazywanie jej wiernym. Myślę, że ta świadomość pozwala nam zrozumieć, że do tego zadania trzeba być przygotowanym poprzez duchową formację. Przeżywanie i doświadczanie tej obecności Chrystusa w znakach i doświadczanie swej niegodności w tej posłudze uświadamiają, że nie możemy zapomnieć, kim jest Jezus Chrystus i kim jesteśmy my, którzy do niesienia Chrystusa zostaliśmy powołani. Ta świadomość pozwala nam dojrzewać w tej posłudze - mówił metropolita.

  Podkreślał, że nie można stać się pracownikiem obytym z funkcją, którą się wypełnia, a która nie robi już na nas wrażenia. - W tym wymiarze posługi nie wolno nigdy takim się stać. Nie może być takiego momentu, że to, co robimy, stanie się dla nas obojętne, nie będzie temu towarzyszyć wewnętrzne odczucie obecności Boga. Dlatego posługiwanie wiąże się ze stałą formacją, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy obyci z  posługą i nie robi ona na nas emocjonalnego wrażenia, ale winna robić zawsze wewnętrzne wrażenie. Stała formacji winna być nie tylko dopełnieniem obowiązków, ale wewnętrznym pragnieniem - mówił abp Górzyński.

  Podczas Mszy św. abp Józef Górzyński wręczył dekrety nowym szafarzom nadzwyczajnym Komunii św. oraz tym, którzy przeżywają jubileusz 10-lecia i 20-lecia posługi. Zwracając się do nich, podkreślał, że szafarze spełniają bardzo ważne zadanie w Kościele. - Wiem, że nie brakuje tych, którzy kontestują waszą posługę, że nawet modlą się o to, aby tej posługi nie było. Nie przekonamy innych do siebie inaczej, jak poprzez życie chrześcijańskie, które pociąga i przekonuje innych, nie tyle  do nas, co do Jezusa Chrystusa - mówił metropolita.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół