Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Nestor polskich poetów

Dziś mija 51. rocznica śmierci Michała Lengowskiego. Działacz społeczny, poeta, etnograf, wielki orędownik przyłączenia Warmii do Polski. Zmarł 2 lutego 1967 roku.

Michał Lengowski urodził się 27 września 1873 roku w Starej Kaletce.  Pracował jako górnik w Westfalii, gdzie aktywnie działał w polskich stowarzyszeniach. W 1908 roku wrócił na Warmię. Podczas plebiscytu  jeździł po miasteczkach i wsiach, by namawiać ludzi do głosowania za przyłączeniem Warmii do Polski. Mimo przegranego plebiscytu nie wyjechał z Warmii, choć był szykanowany. Namawiał również innych do pozostania i kultywowania tradycji i polskiego języka. Przez wielu nazywany jest nestorem polskich poetów.

Zmarł 2 lutego 1967 roku. W rocznicę jego śmierci bliscy złożyli kwiaty na jego grobie w Olsztynie. Razem z nimi pamięć Lengowskiego uczcili członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - Michał Lengowski był wybitną postacią, która wpisała się w historię naszego miasta i regionu. Civitas Christiana stara się przekazywać dalej wartości promowane przez Michała Lengowskiego. Od 1967 roku przyznajemy nagrodę jego imienia. Otrzymują ją ludzie kultury i nauki, którzy włączają się w działalność społeczną na rzecz regionu. Staramy się promować idee, którym był wierny Michał Lengowski - zaznacza Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana.

We wrześniu będziemy obchodzić 145. rocznicę urodzin Michała Lengowskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy