Nowy numer 18/2024 Archiwum

Olimpiada była wymagająca

W kurii archidiecezji warmińskiej odbył się diecezjalny finał XXXIV Olimpiady Wiedzy Teologicznej. Trójka najlepszych olimpijczyków będzie reprezentować naszą archidiecezję na finale w Radomiu.

Główne zagadnienia olimpiady dotyczą zasad społecznych w nauczaniu Kościoła. Etap szkolny, podczas którego wyłoniono diecezjalnych finalistów, odbył się dwa miesiące temu. Wzięło w nim udział ponad czterystu uczestników.

- Do etapu finałowego na szczeblu diecezjalnym zakwalifikowało się szesnaście osób. Młodzież rozwiązywała testy. Spośród nich wyłoniliśmy trzech najlepszych, którzy będą reprezentować naszą archidiecezję na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Radomiu - mówi przewodniczący komitetu olimpiady ks. dr hab. Adam Bielinowicz.

Wskazuje na cele, z których jednym z głównych jest zainteresowanie młodzieży wiedzą religijną oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego jej zdobywania i rozszerzania. - Oczywiście młodzież przygotowuje się pod opieką swoich katechetów. Oprócz ogólnej wiedzy mają wskazaną literaturę, która jest źródłem wiadomości. Trzeba tu wymienić Pismo Święte, magisterium Kościoła, czy obszerne fragmenty z Katechizmu Kościoła Katolickiego. To jest uzupełnione nauczaniem papieży i opracowaniami naukowymi - wymienia ks. Bielinowicz.

Uczestnicy nie ukrywają, że przygotowanie do takiej olimpiady wymaga sporo czasu. Trzeba zapoznać się z podstawową wiedzą i opracowaniami. - Sam temat olimpiady wskazuje, że nie mogło być łatwo - uśmiecha się Piotr. - Nauka Kościoła jest obszerna i wielowątkowa. Wielu ekspertów pisało na temat konkretnych zasad. Podczas przygotowań zapoznałem się z nauczaniem kilku papieży. Materiały zaproponowane w tej edycji były bardzo szerokie. Mieliśmy materiału zarówno papieża Leona XIII, jak i Piusa X czy św. Jana Pawła II - mówi Piotr.

- Było bardzo dużo zadań, a poziom trudności o wiele wyższy, niż na etapie szkolnym. Pytania dotyczyły wszystkich zalecanych tekstów. Olimpiada była wymagająca - uważa Oliwia. Sam temat dotyczący zasad społecznych, mimo wychowania w kulturze chrześcijańskiej, wymagał zaangażowania i poświęcenia czasu. - Zaskoczyło mnie to, jak bardzo Kościół skupia się na tych zagadnieniach, jak ważna jest pomoc potrzebującym - dodaje.

- Bardzo ciekawe zagadnienia, choćby zgłębianie nauki papieży. Z Pismem Świętym mamy dość często do czynienia. Inaczej jest z treściami, które przekazuje głowa Kościoła. Każdy papież inaczej ujmuje pewne problemy, takie jak dobro wspólne, czy choćby miłość. Te treści z pewnością przydadzą się w życiu. Wychodzę z założenia, że warto jest poznać różne perspektywy widzenia jednego zagadnienia. Z pewnością olimpiada mnie ubogaci - podkreśla Zuzanna.

Do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w kwietniu, zakwalifikowali się: Piotr Mazurowski z I LO w Kętrzynie, Oliwia Piaseczna z XI LO w Olsztynie oraz Maciej Kuciński z Zespołu Szkół Chemicznych w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy