Nowy numer 48/2020 Archiwum

Historia pewnego spóźnienia

Do gietrzwałdzkiego źródełka przyjechali tym razem ludzie wrażliwi na dźwięki. A było czego posłuchać i było czym się wzruszyć.

O„Misterium przebaczenia” było głośno od jakiegoś czasu. Wiele osób czekało z niecierpliwością na zapowiadany w Gietrzwałdzie koncert. W sobotę, 30 czerwca, wieczorową porą w sanktuarium maryjnym zaczęła się gromadzić publiczność. Tym razem nie w świątyni, ale na błoniach przy źródełku. Przy wspaniałej pogodzie na scenę weszli artyści: trzydziestoosobowa orkiestra ICON pod batutą Huberta Kowalskiego, kilkudziesięcioosobowy chór z Gietrzwałdu i okolic, oraz soliści: Alicja Kucharzewska-Samko, Katarzyna i Piotr Lambert. W przedsięwzięciu wzięli także udział muzycy jazzowi z Piotrem Baronem na czele.

Poszukiwanie Jezusa

„Temat utworu jest niezwykle aktualny w czasach, w których przyszło nam żyć. To historia młodego człowieka, który konfrontuje prawa rządzące jego życiem z nauczaniem Jezusa. Wszystko zostaje osadzone w realiach historycznych pomiędzy wjazdem Jezusa do Jerozolimy a jego śmiercią na krzyżu. Wybory bohatera, często pod wpływem środowiska z którym jest związany, doprowadzają do osobistej tragedii, do zakwestionowania wartości, w których wzrastał i był wychowywany. Z człowieka witającego Jezusa i otwartego na prawdy, które głosi, przeradza się w człowieka domagającego się Jego ukrzyżowania. Opuszczony przez dotychczasowych przyjaciół w chwili doświadczenia osobistej klęski i duchowej walki ma przekonanie, że nie ma już dla niego drogi wyjścia. Próbuje jeszcze dotrzeć do Jezusa, by Mu wyjaśnić, że został wprowadzony w błąd, że nie sądził, iż tak wszystko może się skończyć. Jednak Jezus już nie żyje. Bohater, widząc to, traci nadzieję i wydaje mu się, że nie ma już dla niego przebaczenia. Takie właśnie sytuacje spotykamy coraz częściej w naszym codziennym życiu” – mówił w wywiadzie ks. Przemysław Soboń, jeden z organizatorów koncertu (wiara.wm.pl).

Będziesz wracał

Na rozpoczęcie koncertu strażacy wnieśli obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i ustawili go na scenie, gdzie znajdowali się artyści. Wykonywane utwory ukazywały walkę człowieka o zachowanie własnej wolności w świecie, który kusi i proponuje grzech. Połączenie śpiewu chóralnego z saksofonem i perkusją dały efekt wpływający na emocje słuchaczy. Opowieść o rozdarciu kończy się odnalezieniem Bożego przebaczenia. Na gietrzwałdzkich błoniach słychać było piękny wokal Alicji Kucharzewskiej-Samko i małżeństwa Katarzyny i Andrzeja Lampertów. Całość komponowała się także z widokiem lasu i okolicznych pól. Wszystko zaś wyrosło z doświadczenia, o którym mówił organizator misterium Hubert Kowalski. – Kiedy przyjechałem do Gietrzwałdu po raz pierwszy, osoby, które znały to miejsce, mówiły mi: „jak raz tu przyjedziesz, będziesz ciągle wracał”. Ale nie przypuszczałem, że będę się dzielił z innymi w tym miejscu dźwiękami, które mi zostały dane – mówił. Wystąpienie dyrygenta i pomysłodawcy koncertu było szczególne, gdyż przyjęło postać świadectwa wiary. – Wierzę, że Matka Boża obecna w tym miejscu troszczy się o mnie. Szczególnie w trudnych sytuacjach. Jedną z nich był poród mojej córeczki. Kiedy widziałem, jak trudno przebiega, chwyciłem różaniec i zacząłem się modlić. Myślę, że wtedy pomogła nam – wspominał Hubert Kowalski. Przytoczył jeszcze dwa momenty, kiedy poczuł w sposób szczególny opiekę Maryi: cudowne uratowanie z wypadku i znalezienie mieszkania dla całej rodziny w Krakowie. – Jedną z możliwości manifestowania swojej wiary jest sztuka. Dziś będziemy świadkami „Misterium przebaczenia”. Wierzę głęboko, że przez to dzieło sam Pan Bóg chce zaśpiewać w naszych sercach pieśń swojej miłości. Chce zaśpiewać o tym, że jest gotowy wybaczać nam każdy grzech – mówił ks. Marcin Chodorowski, gietrzwałdzki proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama