Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dzieci Maryi

Nabożeństw majowe, które odbywają się przy kapliczkach i krzyżach, gromadzą najczęściej ludzi starszych. Taki widok mamy utrwalony w pamięci. Inaczej jest w parafii Stanclewo, a dokładniej w jednej z pobliskich wiosek.

Surmówka należy do parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Wniebowzięcia NMP w Stanclewie. Jest jedną z sześciu wiosek położonych wokół głównej miejscowości. Parafia została utworzona na pograniczu Warmii i Mazur. Między Stanclewem a Choszczewem jest ustawiony krzyż, który na jednym ramieniu ma napis „Warmia”, a na drugim „Mazury”.

W wielu miejscowościach istnieje zwyczaj odmawiania nabożeństwa majowego przy kapliczce lub krzyżu, jednak Surówka jest pod tym względem wyjątkowa, gdyż od wielu lat do wspólnej modlitwy włącza się wiele dzieci. – W miejscowości mieszka może 200 osób, a na nabożeństwo przychodzi około 20 dzieci. To dość duża liczba jak na nasze warunki – mówi ks. Andrzej Adamczyk, proboszcz parafii.

Dzieci przychodzą z rodzicami lub babciami i aktywnie włączają się w modlitwę. Wiele modlitw i pieśni znają już na pamięć. Ta tradycja dziecięcego udziału w maryjnym nabożeństwie trwa w wiosce od wielu lat.

Zachęcamy do wysyłania relacji z nabożeństw przy kapliczkach lub krzyżach. Zdjęcie i krótki opis można przesłać na adres olsztyn@gosc.pl.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama