...które witały niejednego gościa wjeżdżającego przez wrota do Warmii.
- Szlak biskupów stał się ważnym szlakiem edukacyjnym. Przypomina nam, że historia Warmii rozpoczęła się ustanowieniem diecezji pruskich w roku 1243 - mówi abp Wojciech Ziemba Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Sobotnie przedpołudnie. Przed kościołem św. Józefa Robotnika w Butrynach parkuje coraz więcej samochodów. Każdy stara się znaleźć miejsce w cieniu, bo temperatura sięga już 30 stopni Celsjusza. Po rejestracjach widać, że przyjechali ludzie z różnych stron Polski, są i osoby z zagranicy.
- Ja jestem z bliska, ale tamta pani jest z daleka - mówi jedna z kobiet stojących w bramie prowadzącej do głównego wejścia kościoła. - Mieszkaliśmy tutaj przed laty. Teraz mieszkamy w Niemczech. Ciągnie nas tu. Jesteśmy co roku. Kiermas jest fantastyczny! Ciągnie człowieka do swojego. Nie na Majorkę, gdzieś na Dominikanę, a tu, do Butryn i Bałdów, gdzie są lasy, łąki, jeziora. Na kiermasie spotykamy się ze znajomymi, jest i rodzina - mówi Krystyna.
Wysoka temperatura nie pozwala zbyt długo stać na słońcu. Ale wchodząc do świątyni, człowiek czuje ulgę, jest w nim bowiem przyjemnie chłodno. Właśnie kościelne dzwony wybiły "Anioł Pański". W samo południe rozpoczyna się również Msza św., której przewodniczy abp koadiutor Józef Górzyński. Jest i abp Wojciech Ziemba. Dla archidiecezji jest to ważny moment, gdyż w trakcie rozpoczynającego się Kiermasu Tradycji Dialogu i Zabawy zostaną odsłonięte przy trakcie biskupim kolejne głazy upamiętniające biskupów warmińskich.
- Biskupi szlak odtworzony został w 2006 roku. Jest nawet czymś więcej aniżeli cząstką historii Kościoła na Warmii. Jest historią naszej ojczyzny, historią bogatą, skomplikowaną i wielojęzyczną. Ale zawsze w tej historii obecny był krzyż - mówi abp Ziemba.
Przypomina, że tradycja witania biskupów warmińskich przybywających z kierunku Warszawy odnosi się do okresu polskich biskupów, czyli od bp. Stanisława Hozjusza po bp. Ignacego Krasickiego. - Warto zwrócić uwagę na charakter tego powitania. Z zachowanych dokumentów wynika, że nowy biskup warmiński na granicy Warmii był witany przez wójta w języku, który był mu najbliższy, by wyrazić swoje myśli. Ta otwartość na różne narodowości była charakterystyczna dla Warmii. Do dziś widoczne są tu ślady kultury z tradycji pruskiej, niemieckiej czy polskiej. Szlak biskupów stał się ważnym szlakiem edukacyjnym. Przypomina nam, że historia Warmii rozpoczęła się ustanowieniem diecezji pruskich w roku 1243. Za to dzieło wskrzeszenia jesteśmy wdzięczni Edwardowi Cyfusowi i Jerzemu Laskowskiemu - mówi abp Ziemba.