Rozmowy o ojcostwie

Mężczyźni przestają wiedzieć, jakimi powinni być.

Rozmowy o ojcostwie   Bo któż, jeśli nie tata, zagra z dzieckiem w piłkę, zbuduje samochód z klocków, sklei model samolotu, zabierze na wycieczkę do lasu, zbuduje karmnik czy pójdzie na ryby... Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Podczas warsztatów padło stwierdzenie, że „mężczyźni są często spychani przez kobiety, w roli rodzicielskiej, często też sami dają się spychać”.

- Myślę, że wynika to z kryzysu tożsamości. Mężczyźni przestają wiedzieć, jakimi powinni być. W pewnym momencie wyczerpuje się postawa, w której mężczyzna widzi siebie w kontekście kobiety. Brakuje mu niezależnego spojrzenia na siebie i swoją męskość. Ja sam na siebie tak patrzę i podjąłem trud redefinicji mojej roli, jako męża i ojca. Na początku naszego 15-letniego małżeństwa nie było jak dziś. Nie jest to łatwe - wyznaje Sławomir Ćwintal, trener biznesu.

Ojcostwo, czym ono jest? - To jest coś, co daje mi poczucie dumy, chociaż potykam się każdego dnia, popełniam błędy i robię rzeczy, których się wstydzę. Z drugiej strony bycie ojcem wyznacza kierunek mojego życia, ponieważ podejmując różne decyzje, biorę świadomie pod uwagę fakt, że jestem ojcem i to determinuje moje wybory. Po trzecie, ojcostwo jest dla mnie dziedzictwem, które chcę przenieść na kolejne pokolenia - wymienia Michał.

- Dla mnie nie ma pełnego ojcostwa bez osadzenia go w kontekście mojej żony. Oczywiście, ja jestem ojcem, nie ona, ale moje ojcostwo realizuje się przy niej. Widzę jej ogromną w tym rolę. Żona może wspierać męża w ojcostwie. Moja hierarchia wartości jest taka, że przed moim dzieckiem jest moja żona. To pozwala mi pokazywać szacunek do niej i tego chcę nauczyć mojego syna, bo jak on będzie dorosły to tak będzie traktował kobiety. Chcę mu pokazywać, jak ma to robić - dodaje Sławek.

Ewa, wspominając różne rozmowy z kobietami, wspomina fakt, że spotyka się często ze zdziwieniem innych kobiet, gdy stwierdza, że „mąż, a nie dzieci, są dla mnie najważniejsze”. - Bo przecież jest tak, że to z relacji z nim zrodziły się nasze dzieci. Ich poczucie bezpieczeństwa i rozwój rozpoczynają się od nas - mówi.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..