Biskupi szlak jest czymś więcej niż tylko cząstką historii Kościoła na Warmii.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba w Butrynach Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Sobotnie przedpołudnie. Przed plebanią kościoła św. Jakuba w Butrynach parkuje kilka samochodów. Przyjechali warmińscy biskupi, by wraz z wiernymi modlić się i dziękować Bogu za Świętą Warmię. Dla archidiecezji jest to ważny moment, bo w trakcie rozpoczynającego się IX Kiermasu Tradycji Dialogu i Zabawy zostanie odsłonięty na Trakcie Biskupim głaz upamiętniający biskupa warmińskiego Wacława Leszczyńskiego.
Zbliża się południe. Dzwony z kościelnej wieży wybiły „Anioł Paski” i rozpoczyna się Msza św., której przewodniczy abp Wojciech Ziemba. Jest i abp Józef Górzyński.
- Biskupi szlak jest czymś więcej niż tylko cząstką historii Kościoła na Warmii. Na nim została zakodowana historia diecezji i archidiecezji warmińskiej. Została zapisana historia tej ziemi, jej mieszkańców, architektury, sztuki i kultury - mówi abp Wojciech Ziemba.
Przypomina, że tradycja powitania biskupów warmińskich przybywających z kierunku Warszawy odnosi się do okresu polskich biskupów, czyli od bp. Stanisława Hozjusza po bp. Ignacego Krasickiego. - Szlak biskupów przypomina nam, że historia Warmii rozpoczęła się ustanowieniem diecezji pruskich w roku 1243. Za to dzieło wskrzeszenia jesteśmy wdzięczni Edwardowi Cyfusowi i Jerzemu Laskowskiemu - mówi abp. Ziemba. O nich, jako ojcach chrzestnych traktu, mówił również wójt gminy Purda, Piotr Płoski.