Ankieta jest prosta

W Olsztynie rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przejęcia 235 hektarów leżących obecnie w gminie Purda wraz ze wsią Stary Olsztyn. - Zachęcam wszystkich mieszkańców Olsztyna do głosowania i wypełnienia ankiety - apelował prezydent Robert Szewczyk.

Konsultacje społeczne mają dać odpowiedź na pytanie, czy mieszkańcy Olsztyna chcą powiększenia miasta. - Zaczynamy konsultacje społeczne w sprawie zmiany granicy Olsztyna. To jest bardzo dobra wiadomość dla nas - oznajmił na spotkaniu w ratuszu prezydent Robert Szewczyk. - Zaczynamy mówić o tym, dlaczego Olsztyn, jako stolica regionu, musi się rozwijać i szukać nowych przestrzeni, podejmując nowe wyzwania - tłumaczył prezydent.

Podkreślał, że jest to niezbędne, by powstawały nowe inwestycje, a co za tym idzie nowe miejsca pracy. - Zachęcam wszystkich mieszkańców Olsztyna do głosowania i wypełnienia ankiety - apelował. Wyjaśniał, że swoją opinię można wyrazić wypełniając formularz elektroniczny na stronie www.wybieram.olsztyn.eu lub biorąc udział w spotkaniu z mieszkańcami, bądź składając wypełniony i podpisany formularz w Urzędzie Miasta Olsztyna. Konsultacje społeczne w Olsztynie potrwają do 9 marca. - Ankieta jest prosta. Jest imię, nazwisko i cztery ostatnie cyfry numeru PESEL - wyjaśniała Maja Antosik z wydział promocji i informacji.

Na spotkaniu Tomasz Głażewski, przewodniczący komisji inwestycji, wskazywał na fałszywe informacje, które pojawiają się w kontekście zmian granic Olsztyna. - Mowa jest, że miasto sprzeda te grunty, by spłacić zadłużenie. Jest to absolutna nieprawda - przekonywał. - Zmiana granic nie pociąga za sobą zmian własności. Jeżeli większość terenu należy do skarbu państwa, jest w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, to się to nie zmieni. Kwestia długów miasta. Jeżeli spojrzy się na miasta w Polsce, to Olsztyn - biorąc pod uwagę stosunek długów do dochodów - jest w gronie miast, które mają najniższy dług. Podnoszone argumenty mają budować emocje, ale nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - zauważał przewodniczący.

Przekonywał, że w tym miejscu z pewnością nie powstaną duże osiedla zbudowane przez deweloperów, a decyzję o zagospodarowaniu podejmie właściciel gruntów, czyli skarb państwa. Wyjaśniał, że w zamyśle władz miasta będzie tam rozwijane budownictwo w ramach Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przybliżał założenia budowy dróg, gdyby doszło do poszerzenia granic Olsztyna, jak i budowy w tym miejscu miasteczka prawnego. - Kwestia przeniesienia aresztu z centrum miasta podejmowana jest od wielu lat - mówił.

Swoje konsultacje przeprowadzi też gmina Purda, ich termin nie został jeszcze wyznaczony. A ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego powiększenia Olsztyna podejmie rząd.

O temacie pisaliśmy w artykule: „Początek naszej walki”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..