• facebook
 • rss
 • Podróż dookoła świata

  ks. Piotr Sroga

  dodane 30.01.2015 13:14

  W działającym od półtora roku Klubie Podróżnika w Tomaszkowie gościł o. Dudar, dyrektor Muzeum Etnograficzno-Misyjnego w Pieniężnie. Przez dwie godziny uczestnicy spotkania słuchali opowieści o Papui i Nowej Gwinei, gdzie pracował duszpastersko przez kilka lat.

  – To kraj do którego cywilizacja białego człowieka dotarła stosunkowo niedawno. Są regiony, w których przed czterdziestu laty pojawili się misjonarze – mówi werbista z Pieniężna. Kolorowe slajdy ukazały piękno fauny i flory, a także życie codzienne mieszańców dalekiego kraju. Okazało się, że język obowiązujący na Papui i Nowej Gwinei jest sztucznym tworem, utworzonym z konieczności, gdyż na wyspach każde plemię ma swój dialekt. Często poszczególne wioski nie mogły się ze sobą porozumieć z tego powodu.

  – Stworzono więc język, oparty na mieszance słów angielskich, niemieckich i holenderskich. W ten sposób istnieje możliwość komunikacji i zachowania jedności całego kraju – mówi o. Dudar. Papua i Nowa Gwinea nie jest krajem bezpiecznym dla turystów. Wiele zwyczajów niesie ze sobą zagrożenie dla odwiedzających.

  – Nasza inicjatywa umożliwia zaprezentowanie wypraw w różne miejsca na świecie, które odbywają mieszkańcy okolicznych miejscowości. Były już relacje z Indii, Cypru, Islandii i wielu innych krajów. Zapraszamy także gości, którzy opowiadają o swoich podróżach i pobycie w ciekawych częściach globu – wyjaśnia Urszula Dobrzańska, która wraz z Eweliną Sugajską prowadzą klub.

  Organizatorzy zaplanowali już comiesięczne spotkania do maja. Jest to już druga edycja tej inicjatywy i zapowiada się, że coraz bardziej się rozkręca. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół