Ratownicy medyczni są zgodni - najtrudniejsze jest obserwowanie cierpienia drugiego człowieka.
Po Mszy św., przed domem pielgrzyma, abp Józef Górzyński poświęcił trzy nowe defilibratory Krzysztof Kozłowski /Foto Gość We wspomnienie św. Gerarda, w Dzień Ratownictwa Medycznego, ratownicy medyczni z Warmii i Mazur przyjechali do Klebarka Wielkiego, do parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego, by wspólnie modlić się i wziąć udział w oficjalnych wojewódzkich uroczystościach. Wspólnej Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński.
- Intencją Mszy św. jest nasza gorąca modlitwa za tych, którzy podejmują się tego szlachetnego dzieła, które wynika z naszego rozumienia najbardziej fundamentalnych potrzeb i pomocy drugiemu człowiekowi. Prosimy o zrozumienie tego dzieła - mówi abp Górzyński.
W homilii wiele miejsca poświęcił chrześcijańskiemu podejściu człowieka do bliźniego, które w pełni zawarte jest w ewangelicznym sądzie Jezusa, który mówił, że „byłem głodny a daliście mi jeść, byłem spragniony a daliście mi pić…”.
- Świętujemy coś, co wyrosło na gruncie kultury chrześcijańskiej, czyli takiego rozumienia człowieka. Gdyby nie było tych fragmentów Ewangelii, nie byłoby tak funkcjonującego społeczeństwa z tak rozumianą służbą drugiemu człowiekowi. Dlatego to nie przypadek, że te dzieła oznaczane są krzyżem. Bo ogień miłości, który Chrystus przyszedł by rzucić na ziemię, by ten zapłonął, ten ogień miłości objawił się najpełniej na krzyżu. Z niego wypływa konieczność życia kierującego się miłością, jako fundamentalnym kryterium. Pełniejszej wizji człowieka, jaką ujrzeliśmy w Jezusie Chrystusie, ten świat już nie zobaczy… Większego wzorca człowieczeństwa ten świat już nie zobaczy - mówił abp Górzyński.
Za sprawowanie Eucharystii i wspólną modlitwę podziękował ks. Henryk Błaszczyk, proboszcz i kapelan Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Po Mszy św., przed domem pielgrzyma, arcybiskup poświęcił trzy nowe defilibratory. Następnie odbyły się uroczystości państwowe, którym przewodniczył wojewoda warmińsko-mazurski, Marian Podziewski.
Wręczył on za „wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej” odznaczenia - Medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki Zasłużony dla Ochrony Zdrowia.