• facebook
 • rss
 • Witam was w Gietrzwałdzie

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 10.09.2017 11:15

  - Dzisiaj gromadzimy się, aby wspólnie z tymi, którzy się z nami łączą, przeżyć głęboko wydarzenie jubileuszów - mówił na wstępie Eucharystii w Gietrzwałdzie abp Józef Górzyński.

  W Gietrzwałdzie rozpoczęła się uroczysta Msza św. z okazji 140. rocznicy objawień Matki Bożej i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. „Matko Gietrzwałdzka, módl się za nami…” - śpiew roznosił się po błoniach, na których zgromadziły się dziesiątki tysięcy wiernych, w całości wypełniając błonia przed ołtarzem polowym.

  -  Witam was wszystkich w Gietrzwałdzie. Od początku miejsce to naznaczone jest kultem maryjnym, a od XVI w. - z obrazem Matki Bożej, opisywanym jako cudowny. Historia tej warmińskiej wioski naznaczona jest objawieniami maryjnymi sprzed 140 lat. Ich treść i forma mają ogromny wpływ na wiernych, szczególnie Polaków. Dzięki nim odbudowana została świadomość religijna i narodowa. Orędzie Matki Bożej zachęca do modlitwy różańcowej i do przemiany życia. Ona mówi, że zawsze będzie z nami. To dla wielu pokoleń nadzieja, umocnienie i wskazówka na drodze do wolności wewnętrznej  i zewnętrznej. Droga do wolności prowadzi przez przemianę życia i modlitwę. I tę drogę do dziś podejmujemy - mówił na powitanie abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

  Nawiązywał do koronacji obrazy przez kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły i dekretu zatwierdzającego objawienia Matki Bożej, jako jedyne miejsce w Polsce i nieliczne w świecie.

  - Dzisiaj gromadzimy się, aby wspólnie z tymi, którzy się z nami łączą, przeżyć głęboko wydarzenie jubileuszów. W tym wydarzeniu łączy się z nami papież Franciszek, który zachęca nas do żywej wiary i do odmawiania Różańca, udzielając nam apostolskiego błogosławieństwa - mówił abp Górzyński.

  Homilię do wiernych wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Jej treść publikujemy tutaj. Niedługo także obszerne galerie z uroczystości.

  Czytaj także:

  Odwiedźcie też nasz specjalny okolicznościowy serwis.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół